چسب کاشی پودری
نحوه استفاده از چسب کاشی پودری
ژانویه 17, 2020
چسب کاشی خمیری ضد آب
چسب کاشی خمیری ضد آب
فوریه 13, 2020
نمایش همه

زمان خشک شدن چسب کاشی

زمان خشک شدن چسب کاشی

استفاده از چسب کاشی امروزه به جای روش های قدیمی نصب کاشی بر روی دیوار یا زمین بسیار مرسوم شده و کاربرد و محبوبیت بیشتری نسبت به روش های قدیمی یافته است. چسب کاشی مخلوطی از سیمان و افزودنی های مجاز می باشد و چسبندگی زیاد  و مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب دارند.چسب کاشی به دلیل خصوصیات بسیاری که دارد از جمله نصب راحت و سریع و نصب بدون کثیف کاری و همچنین تفاوت در زمان خشک شدن چسب کاشی نسبت به روش های قدیمی همچون ملات بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب کاشی دارای انواع مختلفی می باشد و متناسب با شرایط کار و محل نصب و …  نوع مناسب آن به کار برده می شود . همه ی انواع چسب کاشی در نصب کاشی و سرامیک به کار برده می شوند و روش های متفاوتی برای نصب دارند. زمان خشک شدن چسب کاشی در انواع مختلف آن می تواند متفاوت باشد اما به طور معمول زمان بیشتری برای خشک شدن چسب کاشی نسبت به روش های قدیمی نیاز هست.

زمان خشک شدن چسب کاشی بعد از نصب :

چسب کاشی پودری و چسب کاشی خمیری نحوه ی آماده سازی متفاوتی دارند اما زمان خشک شدن چسب کاشی به دو صورت اولیه و ثانویه محاسبه می شود به این صورت که بعد از سه ساعت از نصب کاشی زمان خشک شدن اولیه می باشد که در این صورت کاشی بر جای خود محکم می شود و چسب خشک می گردد ، اما از آنجایی که کاشی ها  و سرامیک بیشتر در سرویس های بهداشتی و حمام و آشپزخانه ها که محیط های مرطوبی می باشند نصب می شوند باید تا 3 روز بعد از شستن یا سوراخ کردن کاشی خود داری نمود.بنابرین این طور می توان گفت که زمان خشک شدن ثانویه  چسب کاشی پس از 3 روز می باشد که بعد از روز سوم می توان کاشی را شست و یا در صورات لزوم سوراخ نمود که در این صورت کاشی کاملا خشک شده و به راحتی جدا نمی شود .

تاثیر زمان خشک شدن چسب کاشی بر کاربرد آن

ملات و روش های قدیمی نصب کاشی به سرعت خشک می شوند و امکان چیدمان منظم و مرتب سازی به طور دقیق را فراهم نمی کنند و در صورتی هم که کاشی درست بر جای خود قرار نگرفته باشد با حرکت کاشی بر روی ملات مقداری از ملات بیرون ریخته می شود ، بنابرین کثیف کاری ایجاد می گردد و اثرات منفی بر زیبایی محل و نظم دقیق آن می گذارد. استفاده از ملات همچنین نیاز به زمان طولانی دارد و قبل از نصب کاشی به وسیله ی ملات ، از 24 ساعت قبل باید کاشی در درون آب خیسانده شود و در نتیجه به زمان اجرای طولانی تری نیاز دارند.

این در  حالی است که در استفاده از چسب کاشی ، کاشی نیاز به خیساندن ندارد و بلافاصله بعد از مالیدن چسب کاشی بر روی دیوار می توان از آن استفاده نمود.مدت زمان خشک شدن چسب کاشی بر خلاف روش های سنتی بسیار مناسب می باشد و امکان چیدمان سریع و مرتب را در یک بازه زمانی مشخص فراهم می نماید و موجب زیبایی محل می شود و بعد از گذراندن مدت زمان لازم برای خشک شدن نیز سازه ای با مقاومت و دوام بسیار زیاد به دلیل قدرت چسبندگی بالایی که دارد ایجاد می کند و آب و رطوبت تاثیری بر آن ها وارد نمی کند و به دلیل پر کردن سطح زیرین مانع از نفوذ رطوبت به زیر کاشی ها می شود .

چسب کاشی بعد از آماده سازی چسب و همچنین محل نصب ، با ماله های  شیار دار بر روی دیوار کشیده می شوند و سپس  کاشی بر روی آن ها قرار می گیرد اما از مهمترین خصوصیاتی که چسب کاشی دارند زمان خشک شدن چسب کاشی می باشد. مدت زمان خشک شدن چسب کاشی اندکی بیشتر از روش های قدیمی نصب کاشی می باشد و همین امر امکان جدا سازی کاشی و چینش کاشی را در صورت وجود مشکلی در چسباندن کاشی  و همچنین تراز نبودن آن ها فراهم می کند.زمان خشک شدن چسب کاشی در حدود سه ساعت می باشد و در نیم ساعت اول در صورت وجود مشکل می توان کاشی را برداشت و مجددا نصب نمود .

زمان خشک شدن چسب کاشی نسبت به مکان نصب نیز دارای اهمیت بسیاری می باشد به این معنی که اگر کاشی قرار است روی دیوار نصب شود باید با سرعت بیشتری خشک شود تا سرعت کار افزایش پیدا کند .

مدت زمان مصرف چسب کاشی :

چسب کاشی به صورت پودری و خمیری وجود دارد و بعد از آماده سازی به طور کلی در مدت کمتر از سه ساعت باید مصرف شوند در غیر این صورت خشک شده و خراب می شوند.پس از انتقال چسب به محل مصرف حدود  تا  20 تا 30 دقیقه زمان برای اصلاح اشکالات نیاز است و پس از آن به علت تشکیل پوسته بر روی آن چسبندگی خود را از دست می دهند .

مدت زمان بند کشی کاشی بعد از نصب :

بعد از نصب کاشی به وسیله ی سب کاشی نیازی به خشک شدن کامل چسب کاشی برای بند کشی نمی باشد و بعد از گذشت حدود 48 ساعت از نصب کاشی می توان آن را بندکشی نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *