انواع چسب کاشی پودری
انواع چسب کاشی پودری و کاربرد آنها
دسامبر 2, 2018
مواد پر کننده مفاصل
ویژگی های مواد پرکننده مفاصل کاشی و سرامیک
دسامبر 25, 2018
نمایش همه

معرفی انواع چسب کاشی و سرامیک

چسب کاشی و سرامیک

در دنیای امروز استادان فن کاشی کاری وسرامیک جهت چسباندن سرامیک روی کف ودیوار از چسب مخصوص استفاده می کنند ودرصد قابل توجهی از بناهای نوساز از روش نوین چسب برای نصب سرامیک بهره می برند.چسب کاشی وسرامیک در دو نوع خمیری و پودری می باشد.

چسب سرامیک پودری

این چسب از نوع ملات خشک یا (Dry Mix) بوده که بر پایه سیمان تولید می گردد وباتوجه به نوع ساختار آن که پلیمر های گوناگونی در آن بکار رفته بعد از مخلوط شدن با آب وسپس خشک شدن کاملادر برابر آب نفوذناپذیر می گردد.به علت نفوذ ناپذیر بودن در برابر رطوبت وآب برای نصب کاشی دستشویی وکف آشپزخانه در منازل از آن استفاده می گردد .این چسب دارای خاصیت الاستیک وانعطاف پذیری مقاوم می باشد.

چسب کاشی وسرامیک خمیری

این چسب برپایه رزین های امولوسیونی اکرلیک ؛مواد روان کننده وغلظت دهنده وپودرهایی دارای مواد معدنی می باشدکه برای چسباندن انواع سرامیک و کاشی بر روی سطوح گوناگونی مانند بتنی ؛گچی وکاشی های قدیمی و کلیه سطوح صاف امکان پذیر می باشد.

از محصولاتی که در رده چسب ها قرار دارند می توان به این موارد اشاره نمود:

چسب کاشی آماده؛انواع سنگ های طبیعی و مصنوعی که دارای تنوع بالایی بوده وبا فرمولاسیون متنوع به بازار عرضه گردیده است.

چسب سنگ آنتیک

از این محصول برای نصب انواع سنگ انتیک طبیعی و مصنوعی کاشی کاری و سرامیک ونصب برروی سطوح گچی ؛آجری وسیمانی وهمچنین نصب کاشی های جدید بر روی کاشی های قدیمی و ترمیم موضعی سرامیک ها ؛کف و دیواره بنا و نصب بر روی سازه های پیش ساخته وبه غیر از مکان های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب کاشی الیاف دار

این چسب برای چسباندن کاشی وسرامیک ؛چوبی ؛ایرانیت؛یونولیت؛سطوح بتنی و پانل های گچی مورد استفاده می باشداین چسب بصورت خمیری بوده و به دلیل چسبندگی و مقاومت بسیار بالاو کاربری آسان وسریع آن که بعد ازخشک شدن دارای مقاومت خمشی فوق العاده گردیده و در برابر لرزش های ساختمان مقاوم بوده ومانع از ترک و لق شدن کاشی می گردد .چسب الیاف دار بر روی سطوح عمودی و افقی دارای کاربرد بسیاری می باشد.

چسب بلوک سبک یا هلبکس

این ملات برای استفاده در شرایط آب وهوایی گرم وخشک و معتدل طراحی شده است از چسب هلبکس جهت هموار نمودن و تسطیح سطوح داخلی و خارجی دیوارها استفاده می گردد.این چسب قابلیت اجرا با انواع ملات و چسب ها رادارد به منظور دستیابی به کیفیت مطلوب می بایست در دمای حداقل 20درجه بالای صفر نگهداری گردد در صورتی که دمای هوا کمتر از 5درجه سانتیگرادباشد باید دمای بلوک ها بین 0تا10درجه باشد .استفاده از آب گرم با دمای بیش از 10درجه سانتیگرادجهت اختلاط ملات توصیه می گردد.

چسب بتن آب بند

Beton Fix P105چسب بتن آب بند یک مایع غلیظ پلیمری بوده که علاوه بر بالا بردن قدرت چسبندگی با داشتن پلیمرهای مخصوص موجب کاهش نفوذ پذیری وجلوگیری از ترک خوردن وطبله شدن بتن و ملات می گردداین چسب برای آب بندی در سطوح بتنی و چسباندن بتن یا ملات جدیدبه بتن یا ملات قدیمی می گردد.

چسب بلوک یاپرسلانPorselan:این چسب یک نوع محصول آماده مصرف پودری بر پایه سیمان و اصلاح شده با لاتکس وافزودنی های شیمیایی جهت نصب کاشی های پرسلانی وگرانیتی ؛آجر های تزینی سفال ؛و…در داخل بنا تولید گردیده است و به منظور کار در سطوح عمودی وسقف وهمچنین نصب سرامیک؛کاشی وسنگ نما بخصوص در مکان هایی که احتمال لرزش بنا وجود دارد ودر مکان هایی که در معرض رطوبت و آب مداوم قرار دارد مناسب می باشد چسب بلوک یا پرسلان با خواص ارتجاعی بالا جهت نصب انواع کاشی و سرامیک وسنگ در هرمتر مربع با وزن 40کیلوگرم مورد استفاده می باشد.

مزایای چسب پرسلان

قدرت چسبندگی فوق العاده بالانسبت به انواع مصالح ساختمانی .

دارا بودن مقاومت عالی جهت استفاده در محیط های مرطوب مانند کف آشپزخانه وحمام و دستشویی ومخازن آب .

دارای انعطاف پذیری بالا دربرابر لرزش های سازه و بناها.

تنها با افزئدن آب آماده مصرف می گردد.

از نظر ایمنی غیر آتش زا می باشد.

دارای پایداری حرارت بین-20تا +70.

به منظور نصب کاشی و سرامیک پرسلان که دارای جذب آب در حد صفر می باشد رعایت مواردزیر ضروری می باشد:

در سطوحی مانند گچ کاری که دارای جذب آب زیاد می باشد قبلا سطح زیر کار زنجاب گردیده وسپس کاشی پرسلانی نصب می گردد.

.نصب کاشی وسرامیک پرسلانی در روی دیوار در چند مرحله اجرا می گردد ودر پشت کاشی یا سرامیک توری پلاستیک نصب می گردد .

انواع چسب سنگ

چسب سنگ پلی استر:این چسب از نوع چسب های دوجزعی بوده که بر پایه پلی استر می باشد وبرای چسباندن سنگ در نما کاری و ساختمان سازی دارای کاربرد می باشدقدرت و استحکام بالایی داشته و در برابر تاثیرات دمایی مقاوم می باشد .

چسب سنگ اپوکسی

این چسب سنگ نیز دوجزیی بوده و بر پایه رزین طراحی گردیده است و برای چسباندن کلیه قطعات سنگی ؛نما کاری ساختمان ها دارای کاربرد می باشد. این چسب به دلیل دارا بودن هاردنر موجود در ترکیبات آن دارای سرعت خشک شدن سریع می باشد و بسته به دمای محیط کارکرد بین 10الی 25دقیقه بوده وقدرت استحکام نهایی آن بسیار بالاتر از چسب سنگ های قدیمی می باشد که بر پایه رزین پلی استر ساخته شده اند چسب سنگ اپوکسی را می توان قبل از استفاده با رنگ های پودری مخلوط نمود تا رنگ دلخواه بدست بیاید.

 

نویسنده: معصومه تقی پور ظرفساز

 

برای دریافت اطلاعات در رابطه با چسب کاشی پودری و چسب کاشی خمیری با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *