چسب کاشی پودری
اکتبر 8, 2019
زمان خشک شدن چسب کاشی
زمان خشک شدن چسب کاشی
فوریه 9, 2020
نمایش همه

نحوه استفاده از چسب کاشی پودری

چسب کاشی پودری

نحوه استفاده از چسب کاشی پودری و هر آنچه باید بدانید؛ چسب کاشی پودری  از جمله محصولات مهم در زمینه نصب و تثبیت کاشی و سرامیک و سنگ و … می باشد که با پیشرفت تکنولوژی در زمینه ی ساخت و ساز تولید شده است . این محصول پر کاربرد از سیمان و فیلرهای معدنی و رزین های پلیمری به منظور افزایش و تقویت قدرت  چسبندگی تولید شده اند.

چسب کاشی پودری با توجه به پلیمر هایی که در ساخت آن ها استفاده شده است پس از خشک شدن در برابر رطوبت بسیار مقاوم می باشند و از این رو از آن ها نه تنها برای کاشی کاری های آشپزخانه ها و اداره جات و کف ساختمان ها  و …  استفاده می شود ، بلکه برای چسباندن کاشی های حمام و سرویس های بهداشتی و حتی استخر ها که مدام با آب و رطوبت سر و کار دارند نیز به کار برده می شود.

این ماده ی بسیار چسبنده و قدرتمند در اتصال انواع کاشی ها برای سطوح مختلف به کار می روند و معایبی را که بسیاری از روش های قدیمی مانند ملات ها برای چسباندن کاشی ها داشتند را ندارند و کار را بسیار راحت تر نموده اند . نحوه استفاده از چسپ کاشی پودری بسیار راحت می باشد و هر فردی با کمی دقت می تواند بدون پرداخت هزینه های اضافی برای نصب ، کاشی های منزل خود را نصب نماید .

دلیل استفاده از  چسب کاشی پودری و بر تری آن نسبت به روش های سنتی  :

  • نحوه استفاده از چسب کاشی پودری نسبت به روش های سنتی راحتر می باشد .
  • استحکام و مقاومت و چسبندگی بسیار بالایی دارند .
  • هزینه های دوغاب ریزی بر پشت کاشی ها که در روش قدیمی وجود داشتند در چسب کاشی پودری وجود ندارد .
  • برای استفاده از چسب کاشی پودری نیاز به زمان زیاد و هزینه های اضافی نیست و برعکس روش های سنتی زمان بر می باشند و نصب آن ها باید توسط افراد متخصص انجام شود و نیاز به هزینه نصب وجود دارد.
  • دارای خصوصیت حفظ چسبندگی در برابر نم و رطوبت می باشند و در برابر تغییرات دمایی پس از خشک شدن مقاوم می باشند.
  • به راحتی با آب ترکیب می شوند .
  • قیمت ارزان و هزینه های اجرایی پایینی دارند .
  • قابلیت تولید در رنگ های مختلف را دارند .
  • برخلاف روش های قدیمی در نصب کاشی در روش چسب کاشی پودری کثیف کاری در محیط نصب ایجاد نمی شود .
  • استفاده از روش های سنتی در نصب کاشی ها موجب سنگینی سازه ها می شود در حالی که چسب کاشی پودری وزن به خصوصی ندارد و در نتیجه بر سنگینی سازه تاثیر نمی گذارد ، علاوه بر این حجم زیادی را نیز اشغال نمی کند و موجب بزرگتر دیده شدن محل می شود .

نحوه به کارگیری چسب کاشی پودری :

نحوه استفاده از چسب کاشی پودری بسیار راحت می باشد و فقط نیازمند کمی دقت و حوصله می باشد . برای استفاده از چسب کاشی پودری و نصب کاشی ها در مرحله اول ابتدا باید قبل از شروع کار سطح زیرین و یا قسمتی که کاشی در آن جا نصب خواهد شد به طور کامل خشک شود و هیچ گونه کثیفی ، گرد و غبار و ذرات باقی مانده از مصالح قبلی بر روی سطح کورد نظر وجود نداشته باشد  و فاقد ترک خوردگی یا نا میزانی باشد و اگر قبلا از پوشش های سطحی همچون کاغذ دیواری یا ملات بر روی سطوح مورد نظر استفاده شده باشد به طور کامل از سطح ، تمیز گردند تا محل کاشی کاری عاری از هر گونه مواد اضافی باشد.

در صورتی که زیر سازی به وسیله موادی مانند قیر یا آسفالت انجام شده باشد می توان در ابتدای کار از پرایمر جهت زیر سازی استفاده کرد. بعد از انجام پاک سازی و زیر سازی سطوح نوبت به نحوه استفاده از چسب کاشی پودری می رسد . برای این کار ابتدا حدود 2 پپیمانه پودر  با 1.5 پیمانه آب که در ظرف تمیز ریخته شده است  با استفاده از میکسر های مناسب مخلوط می کنند  و آن ها را آنقدر به هم می زنند (حدود 15 دقیقه ) تا از ترکیب آن ها خمیری همگن ایجاد شود.

در حدود 5 میلیمتر و به صورت لایه ای بسیار نازک از چسب کاشی پودری را بر سطح مورد نظر کشیده و با استفاده از کاردکی که دارای دندانه هایی به عمق 5 میلی متر باشد بر روی سطح شیار هایی ایجاد می کنند . باید توجه نمود که قسمت هایی را که با آب و رطوبت در تماس خواهد بود به طور کامل با چسب کاشی پودری پوشانده شوند هر چند این کار موجب دیر خشک شدن چسب می شوند اما موجب دوام و بالا رفتن قدرت نگهداری و چسبندگی آن ها در برابر رطوبت خواهند بود.

روش نصب :

برای نصب کاشی باید با یک حرکت چرخشی کاشی را بر روی سطوح مورد نظر که قبلا با چسب کاشی پودری پوشانده شده است در جای خود قرار داد و سپس با زدن ضربه هایی جای آن ها را محکم تر نمود . میزان چسب کاشی پودری مورد استفاده بستگی به زیر سازی و همچنین نوع سرامیک و یا کاشی ها داردا ما به طور معمول چیزی حدود 1.5 تا 2.5 کیلو گرم چسب برای هر متر مربع در نظر گرفته می شود.

باید توجه نمود که بعد از نصب کاشی به وسیله چسب کاشی پودری محل مورد نظر تا 24 ساعت نباید با آب در تماس باشند و حدود 5 تا 7 روز از تابش  آفتاب شدید بر روی آن ها جلو گیری شود . بعد از چند ساعت و به طور معمول بعد از 24 ساعت از نصب کاشی ها عملیات بندکشی را انجام می دهند تا کاشی ها به طور کامل به سطح مورد نظر چسبیده باشند .

نحوه ی استفاده از چسب کاشی پودری در همه ی مکان ها یکسان می باشد و فقط ممکن است مقدار استفاده از چسب کم یا زیاد شود برای مثال در محیط هایی مانند استخر ها که مدام با آب سر و کار دارند برای محکم کاری واطمینان از چسبندگی کامل کاشی ها بر روی سطوح مقداری از چسب کاشی پودری را بر پشت کاشی ها می مالند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *