چسب کاشی و سرامیک
معرفی انواع چسب کاشی و سرامیک
دسامبر 8, 2018
انواع افزودنی های بتن
انواع افزودنی های بتن
دسامبر 30, 2018
نمایش همه

ویژگی های مواد پرکننده مفاصل کاشی و سرامیک

مواد پر کننده مفاصل

کاشی و سرامیک کاری امر بسیار مهمی هست که می توان گفت در تمامی ساختمان ها به کار گرفته می شود و تاثیر بسیار زیادی در زیبا سازی ساختمان ها دارد . برخی از قسمت های منازل از قبیل آشپزخانه ها کف و دیواره های حمام و سرویس بهداشتی و کف ساختمان  کاشی کاری و سرامیک کاری می گردد . اما باید در نظر داشت که کاشی کاری اصول و روش هایی دارد که باید مطابق آنه این کار  انجام گیرد تا به راحتی لق نشده و یا با گذاشتن پا بر روی آن نشکند و یا از نفوذ آب و گرد و خاک و مواد دیگر به داخل آن جلو گیری شود .

ویژگی های مواد مورد استفاده برای پر کردن مفاصل کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک همانطور که گفتیم باعث زیبایی منازل می شود ولی در عین حال اگر درست و مناسب انجام نگیرد به راحتی شکسته می شود و یا لق می شود و باعث ایجاد مشکلات زیادی می گردد . در حین کاشی کاری و سرامیک کاری  باید مفاصل بین کاشی ها و سرامیک ها به طور دقیق و یکسان باشد و برای پر کردن آن ها از مواد مناسب و با دوام استفاده گردد . موادی که برای پر کردن مفاصل باید استفاده شوند باید به خوبی خشک شوند و بعد از خشک شدن حالت پودری یا خمیری نداشته باشند . مواد پر کننده مفاصل باید از نفوذ آب به مفاصل کاشی ها جلو گبری کنند و به اندازه ای سفت و محکم باشند که از لق بودن کاشی ها جلو گبری کنند . درزگیرها باید مطابق با رنگ کاشی انتخاب شوند تا حالت زنندگی ایجاد نکنند و در ظاهر آن ها تاثیر منفی بر جای نگذارند  . مواد درزگیر یا پر کننده مفاصل باید بعد از خشک شدن  بدون ترک باشند و دفع کننده آب و آبند و مقاوم در برابر تمیز کننده های رایج در منازل باشند .

برای انجام درزگیر یا پرکردن مفاصل کاشی ها باید ابتدا دقت داشت که چسب کاشی خشک شده باشد و سپس تمامی مفاصل از گردو خاک و .. تمیز شود و با مواد خنثی سطح کاشی شسته شود تا مانعی برای پر کردن مفاصل وجود نداشته باشد .

مواد پر کننده مفاصل

مواد پر کننده مفاصل می تواند هر یک از مواد سیمان یا مایع اپوکسی با ترکیبات ویژه و یا مایع پلیمری با ترکیبات مخصوص و دوغ آب که با پایه سیمان و اصلاح شده با پلاستیک می باشد ، باشد  که هر کدام ویژگی های خود را دارند .

سیمان

این ترکیب برای به کار بردن در منازل بسیار خوب می باشد که در آن سیمان با افزودنی های ویژه و لاتکس و سخت کننده خشک ترکیب می شود و مایع پر کننده مفاصل را تشکیل می دهد و معمولا برای کاشی های براق و مات به کار برده می شود و روش تهیه آن با دست بسیار آسان می باشد .

مایع اپوکسی

این مواد برای پر کردن مفاصل کاشی ها و سرامیک در ساختمان های تجاری و صنعتی و اداری به کار گرفته می شود . مایع اپوکسی از رزین اپوکسی و  یک سخت کننده در آن تشکیل می شود  که قدرت ویژه ای به محلول می دهد . کار با این مواد کمی دشوار می باشد ولی محلول بسیار قوی بعد ازخشک شدن ایجاد می شود و معمولا برای مفاصل با عرض بیشتر از 6 میلی متر به کار برده می شود . ترکیبات اپوکسی باید بلافاصله بعد از انجام کار با پاک کننده های مخصوص شسته شود در غیر این صورت قابل شستن نخواهند شد .

مایع پلیمر

مواد پلیمری ترکیبات جدیدتری می باشند که نسبت به مایع اپوکسی مقاومت و دوام کمتری دارند ولی در عوض مزایایی نیز دارند . کار با این مواد به نسبت راحتر می باشد زیرا آن ها حالت پلاستیکی دارند . این مواد در صورت لزوم به راحتی شسته می شوند . این مواد سطح ضد آبی را بعد از خشک شدن به وجود می آورند و انقباض جزئی ایجاد می کنند . مواد پلیمری مقاوم در برابر یخ می باشند و در هر دمای محیطی سخت می شوند .

دوغاب

این ماده برای درز هایی به کار برده می شوند که در معرض کشش و نشست کم و درزهایی با عرض 3 تا 20 میلی متر می باشد . این مایه بعد از ترکیب با آب به وجود می آید که به راحتی قابل استفاده می باشد . این مایع پس از خشک شدن بدون ترک بوده و ضد آب و مقاوم در برابر تمیز کننده ها می باشد .

ضرورت استفاده از درز بندی

ضرورت درزبندی بین کاشی ها و سرامیک ها به اندازه ی خود کاشی کاری  اهمیت دارد و در صورتی که به  درستی و با مواد مناسب انجام نشود باعث بروز مشکل در هنگام استفاده از محل مورد نظر خواهد شد و در نتیجه عمل کاشی و سرامیک کاری را زیر سوال خواهد برد در نتیجه درز بندی کاشی ها از لزومات کاشی کاری و سرامیک کاری می باشند که علاوه بر این که باعث می شود کاشی ها در کنار هم چفت شوند و از نفوذ آب و مواد شوینده ی دیگر به داخل منافذ جلو گبری می کنند ، با متصل کردن کاشی و سرامیک از لق شدن آن ها نیز جلو گبری نیز می کنند . علاوه بر موارد گفته شده اگر از درزگیر هایی با رنگ بندی مناسب برای پر کردن مفاصل استفاده شود و باقی مواد به خوبی تمیز شود ظاهری زیبا ایجاد می کند و بنابرین در زیبا سازی محل نیز تاثیر گذار هست .

 

برای دریافت اطلاعات  در رابطه با چسب کاشی پودری و چسب کاشی خمیری با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *