چسب کاشی خمیری ضد آب
چسب کاشی خمیری ضد آب
فوریه 13, 2020
انواع چسب کاشی پودری
آوریل 28, 2020
نمایش همه

چسب کاشی بهتر است یا سیمان

چسب کاشی بهتر است یا سیمان

کاشی کاری در ساختمان ها بخش مهمی می باشد که از گذشته مرسوم بوده و شاید کمتر خانه ای را بتوان یافت که هیچ نوع کاشی کاری در آن جا انجام نشده باشد.کاشی کاری از زمان های بسیار دور برای زیبایی نمای بیرون ساختمان ها و یا  در حیاط و بالکن و همچنین در داخل ساختمان ها در حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه و کف خانه ها و …  به کار برده می شد.

کاشی به وسیله ی سیمان و چسب کاشی به دیوار ها یا کف زمین چسبانده می شود.سیمان روش قدیمی برای  چسباندن کاشی  می باشد که با وجود قدیمی بودن امروزه نیز  استفاده از آن مرسوم می باشد و از آن در بسیاری از مناطق استفاده می شود. چسب کاشی روش جدیدی  از چسباندن کاشی می باشد که امروزه به جای روش سنتی به کار برده می شود و  به خاطر مزایای زیادی که دارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. بنابرین با وجود روش های متنوع در اجرای کاشی کاری و چسباندن آن ها به محل مورد نظر ، این سوال پیش می آید که برای چسباندن کاشی سیمان بهتر است یا چسب کاشی ؟

برای پاسخ به این سوال که سیمان بهتر است یا چسب کاشی ، در ابتدا لازم است تا ویژگی ها و خصوصیات هر دو روش را بررسی نماییم و در آخر به نتیجه ی درستی در این باره برسیم .

سیمان و روش اجرای آن برای چسباندن کاشی :

استفاده از سیمان از جمله ی قدیمی ترین روش های چسباندن کاشی می باشد. در این روش پودر سیمان با شن و ماسه مخلوط می شود و از ترکیب آن ها ملات حاصل می شود. ملاتی که از سیمان بدست می آید به وسیله ماله بر روی محلی که کاشی قرار است بر روی آن نصب شود مالیده می شود و کاشی ها بلافاصله بر روی آن قرار می گیرند.درست کردن ملات و مخلوط کردن سیمان و شن و ماسه موجب ایجاد گرد و غبار در محل می شود و نیاز به مکان زیادی دارد و استفاده از آن به دلیل ریخت و پاش زیاد موجب کثیفی محل می شود.

کاشی با سیمان در صورتی که ملات حاصله از آن با کیفیت باشد بسیار محکم چسبیده می شود و جدا سازی آن به راحتی امکان پذیر نمی باشد و نیاز به تخریب دارد.برای به کار بردن این روش کاشی ها باید از 24 ساعت قبل در آب خیسانده شوند. اجرای این روش نیاز به هزینه ی کمی دارد و از همین رو اجرای گسترده تری دارند.

استفاده از روش سیمان برای چسباندن کاشی نیاز به افراد کاربلد دارد. پودر کف کاشی باید از پشت کاشی پاک شود و بعد از کشیدن ملات برروی محل بلافاصله کاشی ها باید بر روی ملات چیده شوند . برای داشتن ملات مناسب و با کیفیت باید علاوه بر سیمان نوع شن و ماسه نیز با دقت انتخاب شود تا ملات مناسب تولید شود . وجود خاک زیاد در درون شن و ماسه موجب پایین آمدن کیفیت ملات حاصله از آن ها می شود و در نتیجه کاشی ها به درستی چسبیده نمی شوند .

چسب کاشی و روش اجرای آن برای چسباندن کاشی :

چسب کاشی با پیشرفت علم معماری به جای استفاده از روش های سنتی به وجود آمد و روشی نوین برای چسباندن کاشی می باشد که در این روش مواد آماده با آب مخلوط می شود و چسب کاشی به وجود می آید. چسب کاشی به وسیله ی شانه مخصوص با ضخامت معین برروی دیوار کشیده می شود و سپس کاشی ها یک به یک در محل خود قرار می گیرند.

در استفاده از چسب کاشی امکان تغییر جای کاشی ها به دلیل اینکه خشک شدن چسب 30 دقیقه طول می کشد وجود دارد. چیدن کاشی ها نیاز به سرعت زیاد ندارد و به راحتی و با دقت توسط افراد معمولی نیز انجام می شود. چسب کاشی قیمت بالاتری نسبت به روش های سنتی دارد . در این روش نیازی به خیس کردن کاشی یا مرطوب کردن محل نصب نیست و برای اجرای آن بعد از آماده سازی محلول کاشی ها به طور مستقیم و بدون انجام هیچ اقدامی بر روی آن ها ، در جای خود قرار می گیرند ، اما باید در نظر داشت که برای انجام این روش دیوار ها باید لایه بندی شوند .

تفاوت چسب کاشی با سیمان :

  • آماده سازی چسب کاشی بدون ریخت و پاش و گرد و غبار می باشد ولی سیمان در محل آلودگی و کثیفی ایجاد می کند .
  • برای استفاده از چسب کاشی نیاز به خیساندن کاشی و یا تمیز سازی پشت کاشی و سرامیک نیست اما برای استفاده از سیمان باید کاشی ها از قبل خیس شوند و کف پشت کاشی تمیز شود .
  • در استفاده از چسب کاشی بعد از نصب امکان جابه جای قطعات تا دقایقی بعد وجود دارد ولی در سیمان به علت خشک شدن سریع این امکان وجود ندارد .
  • قیمت چسب کاشی بالاتر از قیمت سیمان می باشد .
  • اجرای چسب کاشی سریعتر و راحت تر از سیمان می باشد .
  • در استفاده از چسب کاشی کثیف کاری ایجاد نمی شود اما در روش سیمان در هنگام گذاشتن کاشی و فشار آن بر روی ملات امکان نفوذ مقداری از ملات از بین کاشی ها وجود دارد .
  • چسب کاشی امکان اجرا برروی کاشی ، گچ و سیمان و سنگ و … را دارد اما سیمان روی هر نوع مصالحی اجرا نمی شود .

نتیجه گیری در مورد چسب کاشی بهتر است یا سیمان :

به طور کلی هر نوع مصالحی باید با توجه به شرایط محل و بودجه ی افراد انتخاب شود و متناسب با نیاز تامیین شود.بشر امروزه به دنبال راحتی و آرامش می باشد و پیشرفت علم و تکنولوژی های جدید کار را بسیار راحت تر نموده است. چسب کاشی و سیمان هر دو روشی برای چسباندن کاشی به روش جدید و سنتی می باشند اما از آن جایی که چسب کاشی روشی راحت و سریع و بدون دردسر برای چسباندن کاشی به شمار می رود و  توسط افراد عادی نیز به راحتی امکان اجرا دارد امروزه جایگزین روش سنتی شده است و روشی مطمئن و ایمن و تمییز برای چسباندن کاشی به شمار می رود.

جهت سفارش چسب کاشی خمیری و یا چسب کاشی پوردی با ما در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *