مواد پر کننده مفاصل
ویژگی های مواد پرکننده مفاصل کاشی و سرامیک
دسامبر 25, 2018
کف پوش های ضد آب اپوکسی
کف پوش های ضد آب اپوکسی
ژانویه 28, 2019
نمایش همه

انواع افزودنی های بتن

انواع افزودنی های بتن

همانطور که از نامش مشخص است افزودنی های بتن به منظور اصلاح ویژگی های بتن و دستیابی به کارایی مناسب  در جهت افزایش ویژگی های بتن برای دستور العمل های کاربردی در کار با بتن با شرایط مشخص به کار برده می شود .

افزودنی های بتن چه تاثیری در بتن دارند ؟

همانطور که گفتیم منظور از استفاده از افزودنی های بتن افزایش کارایی بتن ،  اصلاح ویژگی های بتن تازه و ملات می باشد که باعث می شود کارایی بتن بدون نیاز به افزایش و کاهش درصد آب افزایش پیدا کند و همچنین باعث به تعویق انداختن و یا سرعت بخشیدن به زمان گیرش اولیه بتن می شود . افزودنی های بتن از نشست بتن جلوگیری می کنند و یا آن را به حداقل می رسانند . با افزودن این افزودنی ها به بتن می توان نسبت و یا ظرفیت خروج از سطح بتن را اصلاح نمود و میزان جداشدگی بتن را کاهش داد و توانایی پمپاژ بتن را بهبود بخشید و همچنین موجب می شود تا نرخ ضرر اسلاپ را کاهش داد .

علاوه بر موارد گفته شده می توان گفت که افزودنی های بتن در جهت بهبود بخشیدن ویژگی های بتن سخت شده و ملات نیز به کار برده می شوند و باعث به تعویق انداختن و یا کاهش ارزیابی حرارت در طول سخت شدگی اولیه می شوند . با افزودنی های بتن نرخ توسعه مقاومت در اوایل استفاده سرعت بخشیده می شود . افزودنی های بتن باعث افزایش مقاومت های فشاری و کششی خمشی می شوند . افزایش دوام و یا مقاومت در شرایط بد استفاده و کاهش دادن نفوذ پذیری بتن و کنترل نمودن انبساط ناشی از واکنش قلیا با اجزا ی مشخص از دانه بندی و همچنین افزایش بین بتن و فولاد مقاومتی و افزایش مقاومت در برابر ضربه و سایش و جلو گیری از خوردگی بتن جاسازی شده و تولید بتن و یا ملات رنگی از دیگر مواردی می باشد که باعث می شود افزودنی هایی به بتن اضافه شود .

بیشتر بخوانیدویژگی های مواد پرکننده مفاصل کاشی و سرامیک ، معرفی انواع چسب کاشی و سرامیک ،انواع چسب کاشی پودری و کاربرد آنها

زمان به کار بردن افزودنی های بتن

زمانی که ویژگی های مورد نیاز در بتن با تغییر دادن ترکیب مواد پایه ایجاد نشود و برای ایجاد تاثیرات در بتن از نظر اقتصادی  و مشکل بودن بهترنمودن بتن ضعیف و همچنین زمانی که باید دوز مورد نیاز با دقت تهیه و تعیین شود از افزودنی های بتن استفاده می شود .

انواع افزودنی های بتن

افزودنی های بتن از لحاظ ترکیب و عملکرد متفاوت می باشند و در حالت کلی شامل دو دسته افزودنی های شیمیایی و افزودنی های معدنی می باشند .

افزودنی شیمیایی بتن

این نوع از افزودنی ها در جهت عملکرد خاصی از بتن در مقدار خیلی کم به کار برده می شوند و اگر بیش از مقدار تعریف شده به کار برده شوند تاثیر منفی بر جای خواهند گذاشت .

افزودنی های شیمیایی انواع متفاوتی دارند بر اساس استاندارد هند آن ها را طبقه بندی می کنند و شامل موارد زیر می باشند :

1 – افزودنی های شیمیایی کند کننده

2 – افزودنی شیمیایی شتاب دهنده

3 – افزودنی های شیمیایی کاهنده آب

4 – افزودنی های شیمیایی حباب زا

5 افزودنی های شیمیایی سوپر پلاستیسیزینگ

افزودنی‌ بتن از نوع شیمیایی براساس گزارش کمیته موسسه بتن آمریکا شامل موارد زیر می باشد :

1 – افزودنی‌ شیمیایی حباب زا

2 – افزودنی‌ شیمیایی شتاب ‌دهنده

3 – افزودنی‌ شیمیایی کاهنده آب و کنترل‌کننده زمان گیرش

4 – افزودنی‌ شیمیایی برای بتن روان

5 – افزودنی‌ شیمیایی متفرقه

افزودنی معدنی

افزودنی های معدنی بتن نوع دیگر از افزودنی ها می باشد که از مواد جامد معدنی ریز همچون خاکستر و دوده سیلیکا و  fly ash تشکیل می شوند و نسبت به افزودنی های شیمیایی که در مقدار کم به کاربرده می شوند افزودنی های معدنی در مقدار بیشتری به کار برده می شوند . افزودنی های معدنی دوام و سرویس دهی بتن را افزایش می دهند زیرا که باعث می شوند تا ترک خوردگی حرارتی در بتن با کاهش گرمای هیدراسیون کاهش پیدا کند و به وسیله ی افزودنی های معدنی که مواد زاید در صنعت می باشند می توان به بیشترین پایداری دسترسی پیدا نمود .

انواع افزودنی های معدنی

1 – افزودنی معدنی سیمانی

2 – افزودنی های معدنی  بتن پوزولانی

3 – افزودنی معدنی  خاکستر کوره سرباره

4 – افزودنی معدنی   flyash

5 – افزودنی معدنی دوده سیلیکا

6 – افزودنی معدنی پوسته برنج

افزودنی ها معدنی را برای اینکه به نتیجه مطلوب دسترسی پیدا نمود باید مطابق با دستتورالعمل ها و با دقت انجام داد . انتخاب نوع افزودنی بتن نیز برای تغییر دادن ویژگی های بتن باید با دقت برای کار بتنی مورد نظر انجام شود .

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع افزودنی های بتن، چسب کاشی پودری و چسب کاشی خمیری با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *