انواع رنگ های نماهای خارجی
انواع رنگ های نماهای خارجی
فوریه 5, 2019
ضرورت استفاده از درزگیرها
ضرورت استفاده از درزگیرها
فوریه 19, 2019
نمایش همه

اهمیت استفاده از عایق حرارتی درنما

Thermal insulation

عایق کاری نمانقش اساسی در اتلاف انرژی گرمایی دارد .به کمک عایق کاری نما می توان یک اتاق رادر زمستان 5درجه گرمترنگه داشت .بطور متوسط در هر جامعه ای بیش از 50درصد درآمد صرف خرید انرژی در آن جامعه می شود و40درصد کل انرژی مصرفی در مناطق سردسیر صرف سیستم های گرمایشی وحرارتی می شود.فرهنگ عایق کاری در کشورهای پیشرفته یک اصل والزام در ساخت وساز ساختمان محسوب می شود این در حالی است که در کشور ایران این مسله جدی گرفته نشده است.با توجه به نرخ روز افزون انرژی در جهان  فرهنگ عایق کاری بناها آینده ای امیدوارکننده به خود گرفته است.

انواع عایق های حرارتی

عایق حرارتی درونی :این نوع عایق کاری از سمت داخل دیوار انجام می شود .

عایق حرارتی همگن:این نوع عایق در قسمت بزرگتر ضحامت پوسته بنا استفاده می شود .

عایق دیوار دولایه :در این روش دولایه دیوار که در میان آن لایه ای از هوا یا عایق ویاهر دو تشکیل می شود .

عایق حرارتی بیرونی :در این عایق ها اجرای عایق کاری در سمت خارج دیوار انجام می شود.

 

عایق های حرارتی به موادی گفته می شود که علاوه بر کاهش انتقال حرارت دارای ضریب انتقال گرمایی پایین یا مساوی W/mK065/0ومقاومت حرارتی معادل یا m4باشد.

یکی از عوامل مهم در ساختار یک بنا هدر رفتن انرژی حرارتی است که می بایست مورد توجه استاندارد های یک بنا به حساب بیاید.

قسمت های تشکیل دهنده عایق حرارتی در نمای خشک

نمای خشک از لحاظ عایق کاری دارای سه بخش اصلی است که هر کدام با توجه به اصول انتقال انرژی گرمایی نقش مهمی در جلوگیری از ورود و خروج جریان هوا دارد.

  • پنل نما یا بخش پوششی نما از خارج
  • فضای تهویه هوا
  • عایق حرارتی
  • بخش خارجی نما یا پنل نما

این قسمت خارجی ترین لایه نما است ودارای تنوع در نوع متریال هاست یک نمای کارآمد می بایست مقاوم بوده دارای رنگ ثابت در مقابل نور خورشیدوتحمل سرما وعایق اشعه فروسرخ وپربازده باشد.

پنل نما باید از مواد تایید شده انواع سنگ های سرامیک ؛سنگ نمای طبیعی وانواع کامپوزیت وسنگ های سفال و انواع پنل های گیاهی وسیمانی باشد.در نمای خشک به فاصله مابین پوسته رویی وجداره پشت پنل عایق فضای تهویه گفته می شودکه بطور سیستمی موجب پایش هوا وعایق کاری می شود.

عایق حرارتی

این لایه مانند یک محافظ دورتادور ساختمان را پوشانیده وبا توجه به ساختارفیزیکی عناصر موجود در بافت خود مانع نفوذ سرما به داخل می شود.بطور کلی تمامی عایق ها از مواد مختلف طبیعی  حیوانی ؛ گیاهی ؛معدنی و مواد مصنوعی تهیه می شوند.

باتوجه به مواد گوناگونی که قابلیت عایق کاری را دارا هستندبیشترین توجه را جلب می کنند در حالی که عایق سطحی کار زیاد مورد توجه نیست ودر اکثر موارد پنل نما تنها جنبه دکوری دارد بنابراین می توان با انتخاب درست نما از جنس عایق موجب افزایش میزان بازدهی عایق در سیستم شد.

توان حرارتی مواد

توان حرارتی مواد نمایانگرمقدارعدم تمایل تبادل حرارت از محیط خارج به داخل است وبه عبارتی ظرفیت ذخیره سازی گرما در ماده نیز گفته می شود.به گونه ای که هر اندازه توان حرارتی بالاتر باشد پنل بیرونی نما؛گرمای خارج را با سرعت کمتری به داخل انتقال می دهد.

بنا براین ضخامت لایه ها دو مورد مهم واساسی است زیرا با افزایش این دو مورد توان حرارتی افزایش می یابد .

 ضریب انتقال یا هدایت

مقدارانرژی گرمایی را که ماده در واحد ضخامت ؛زمان ودر دمای مشخص از خود عبور می دهدضریب انتقال گرمایی نام دارد هر اندازه ضریب انتقال گرما کمتر باشد نشان دهنده این است که ماده دارای قابلیت انتقال انرژی گرمایی پایین بوده وصرفا مناسب عایق کاری است ضریب انتقال حرارت با حرف انگلیسی Kنشان داده می شود.

ضریب جذب انرژی خورشیدی

خارجی ترین قسمت پوسته نما یعنی پنل ها بیشتر از سایر اجزا در معرض تابش نور خورشید بوده ومقدار زیادی از این نور باز تابش می شودمقداری که جذب پنل های نما می شودبه دلیل جنس پنل ها مهم است زیرا نقش مهمی در جذب انرژی خورشید داشته که ضریب جذب نمایش دهنه هر پنل است که این مقدار در گستره 0تا 1قرار گرفته است.

ضریب باز تابش

به مقدار گرمای ساطع شده از سطح پنل که متمم ضریب جذب است ضریب تابش نام دارد وهر اندازه مقدار ضریب باز تابش هر پنل زیاد باشد پنل قادر به باز تاباندن انرژی گرمایی زیادتری نسبت به دیگر پنل ها بوده ودارای جذب انرژی گرمایی کمتری خواهد بود.در واقع ضریب جذب خورشیدی و ضریب باز تابش به صورت برعکس عمل می کنند.

 

برای دریافت اطلاعات در رابطه با چسب کاشی پودری و چسب کاشی خمیری با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *