چسب کاشی خمیری

 

چسب کاشی خمیری

از جمله محصولاتی که در رده چسب های ساختمانی قرار دارند انواع چسب های کاشی و موزایک آماده می باشند .چسب کاشی و سرامیک در بازار به دو صورت چسب کاشی پودری و چسب کاشی خمیری وجود دارد. ما در این مقاله به بررسی چسب کاشی و سرامیک خمیری می پردازیم.

امروزه عامل محبوبیت چسب های کاشی در صنعت ساختمان را می توان در سرعت عملکرد اجرایی و کاهش وزن مصالح و همچنین افزایش فضای داخلی ساختمان و اقتصادی بودن آن دانست.از مهمترین نکات در هنگام انتخاب یک چسب کاشی مناسب نوع کاشی و یا سنگ مورد مصرف و محل اجرای آن است.قبل از انتخاب چسب کاشی مورد نظر می بایست درصد جذب آب کاشی یا سرامیک مخصوصا در پرژه های بزرگ در نظر گرفته شده و در آزمایشگاه تعیین شود.

چسب خمیری کمتر از 25 سال سابقه دارد و در اوایل از کشورهای خارجی مانند چین و اسپانیا وار کشور می شد و با آب مخلوط و بصورت پودر در می آمد و جهت کاشی و سرامیک کاری در پرژه های خاصی مورد استفاده قرار می گرفت که بعدا توجه سرمایه گزاران مصالح ساختمانی را به خود جلب کرد و تولید کنندگان داخلی به فکر تولید این محصول افتادند.

این محصول ماده ای مناسب جهت کاهش هزینه عملیات اجرایی جهت چسباندن انواع کاشی ،سرامیک،سنگ گچ،انواع چوب ،آجر و موزایک بر روی انواع متنوع زیر سازی ها و نیز چسباندن کاشی روی کاشی و موزاییک می باشد .چسب کاشی خمیری همگن و انعطاف پذیر بوده و موجب تسریع در روند اجرا می گردد.

چسب کاشی خمیری محصولی است که بر پایه رزین های امولوسیونی اکرولیکی و روان کننده و همچنین غلظت دهنده های پودرهای معدنی برای چسباندن کاشی و سرامیک در روی دیوارهای بتن و گج استفاده می گردد.

 

از مزایای چسب کاشی خمیری

 • در مقابل مواد نفتی ،اسید و آب مقاوم هستند.
 • دارای چسبندگی بالابه انواع مصالح ودارا بودن خاصیت ارتجایی .
 • دارای مقاومت در مقابل تنش هایی مانند زلزله خفیف و نشست ویا افت بنا با خاصیت الاستیک بالا.
 • دارای انعطاف بالا بطوری که ترک و شکستگی بر روی کاشی و سرامیک نصب شده با گذشت سالیان بسیار ایجاد نخواهد شد .
 • دارای الاستیسه بالا.
 • بعد از خشک شدن در مقابل آب و رطوبت مقاوم بوده ونفوذ ناپذیر می باشد و دارای دوام کیفییت بوده همچنین امکان جابجایی سرامیک تا دقایقی بعد از نصب نیز وجود دارد.

موارد کاربرد چسب خمیری

در نصب انواع کاشی و سرامیک,انواع سنگ,قطعات گچی ,پلاستوفوم,امکان نصب بر روی انواع سطوح گچی,سطوح سیمانی ,بتنی و قطعات پیش ساخته و چوبی همچنین امکان نصب کاشی بر روی کاشی دیگر.

طریقه مصرف

سطح زیر کار باید عاری از هر گونه چربی و گرد و غبار بوده، برای هموار نمودن سطح زیر کارمی بایست از مواد ترمیم کننده بتنی جهت حصول سطح هموار استفاده نمود .

اگر سطح قبلا پوشش دیگری داشت می بایست آن را قبل از کار جدا نمود،سپس چسب کاشی خمیری را توسط کاردک شیار دار بر روی سطح پخش نمود و می بایست کاشی ها را در زمان کمتر از 20 دقیقه روی سطح نصب نمود.

نکته1: در صورت نصب سرامیک بر روی کاشی های قدیمی نخست حدود %40 از سطح زیر کار را با سنگ فرز یا با نوک تیشه خراش می دهیم.

نکته 2: از استفاده در مکان هایی که دمای کمتر ار 5 درجه سانتیگراد دارند خودداری شود.

در دمای 5-40 درجه سانتیگراد استفاده شود.

قابلییت انحلال در آب پیش از خشک شدن.

این چسب برای استفاده در استخر های شنا مناسب نمی باشد.

این محصول قابل استفاده در فضای داخل ساختمان می باشد.

 

باید در نظر داشت که ابتدا سطح باید شاقول و تراز گردد و همچنین باید سطح کار قبلا باملات سیمان اندود شده باشد.

از مهمترین ویژگی های چسب خمیری انجام سریع کار و راحتی و مقرون به صرفه بودن و تمیزی کار می توان نام برد.

مقدار مصرف چسب خمیری به ازای هر متر مربع بسته به نوع سطح زیر کار از جهت صاف بودن و همچنین شیارها و منافظ پشت کاشی و سرامیک در حدود 4 الی 5 کیلو گرم در هر متر مربع می باشد.

موارد ایمنی استفاده از چسب کاشی خمیری

 • استفاده از عینک و دستکش
 • در صورت تماس چسب کاشی خمیری با چشم 15 دقیقه با آب تمیز شستشو شود.
 • در صورت تماس چسب با پوست سریعا شسته شود.

نگهداری

 • دور از سرما و یخبندان و تابش مستقیم نور خورشید .
 • دمای مناسب جهت نگهداری 10 الی 30 درجه سانتیگراد می باشد.
 • مدت زمان نگهداری 6 ماه بعد از بسته بندی اولیه.
 • با توجه به فورمولاسیون مختلف و عدم مرغوبیت بعضی از چسب های موجود در بازار همواره سعی در استفاده از محصولات مرغوب نمایید.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با چسب کاشی پودری و چسب کاشی خمیری با ما تماس بگیرید.